(067) 448-56-84

Асоцiацiя по захисту прав споживачiв фiнансових послуг

Гарантуємо збереження майна і повертаємо впевненність та спокій


Народний люстраційний комітет створить Батальйон люстрації

timthumb1_b .jpg

15 липня 2014 р. в Інформаційному агентстві «Інтерфакс» відбулася прес-конференція на тему «Президент новий, а «криша» залишилася таж (прокуратура, міліція, судді, корумповані банкіри (брудні гроші)»

Під час прес-конференції учасниками була запропонована стратегія дій Народного Люстраційного Комітету (НЛК) — об’єднання громадських організацій, адвокатів, приватнопрактикуючих юристів і правозахисників, активістів Євромайдану та регіональних майданів, з метою недопущення повернення до влади посібників корупціонерів і осіб, що сприяють процвітанню корупції в усіх гілках влади, правоохоронних органах і виконавчій службі.

Зазначається, що НЛК повинен забезпечити реальне втілення в життя принципів народовладдя та громадського контролю за всіма гілками влади, правоохоронними органами, органами прокуратури, судів, фінансових структур, органів МНС, санітарно-оздоровчих закладів, комунальних служб та інших підприємств і організацій, що забезпечують життєдіяльність держави та її громадян.

Цілями НЛК є:

1. Охорона і захист завоювань Майдану.

2. Контроль обраної народом влади, очищення її від корупціонерів в судейських мантіях і міліцейсько-прокурорських мундирах.

3. Виявлення корумпованих представників влади з підтвердженням їх корупційних дій і прямої участі в призначенні чиновників у Києві та регіонах.

В рамках НЛК окремо анонсується створення Батальйону Люстрації – об’єднання громадян, метою якого є захист порушених прав громадян, захист від зловживань з боку правоохоронних та судових органів, моніторинг корупції на місцевому та державному рівні, протидія корупції та перевищенню владних повноважень, охорона правозахисників та правозахисних організацій, громадських активістів, громадських захисників – учасників Майдану та їх вимоги до влади, обраної народом України.

Батальйон буде забезпечувати порядок при проведенні акцій НЛК, УААП, Комітету виборців України — споживачів фінансових послуг, Міжнародного антикорупційного комітету та інших громадських організацій, а також здійснювати охорону офісів, підприємств, особистого житла громадян. Перевіряти на дотримання законності дій ДВС, дій судових органів.

Як було підкреслено на прес-конференції, зазначений Батальйон буде діяти виключно в рамках українського законодавства. Так, створення, існування та діяльність Батальйону підпорядковується та регулюється Конституцією України (стаття 36), Законом України «Про охоронну діяльність» (від 22.03.2012, №4616), «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» (від 1.06.2000, №1775), «Про громадські об’єднання» (від 22.03.2012, №4572) . На запитання щодо сумісності існування Батальйону з положеннями статті 37 Конституції, в який мова йде про неможливість створення воєнізованих формувань громадських організацій, учасники прес-конференції зазначили, що діяльність Батальйону буде відповідати вищезгаданому Закону «Про охоронну діяльність» та буде проводитися на основі ліцензії, виданої владою, доречи, обраною Майданом та відповідно до вимог, встановлених законодавством, що ніяким чином не може бути проти завоювань Майдана.

Всі учасники Батальйону Люстрації будуть проходити ретельний відбір з учасників Київського Євромайдану та регіональних Євромайданів. До його лав будуть входити повнолітні та психічно здорові громадяни України. Всі учасники пройдуть спеціальну підготовку та по її закінченню отримають належні умови для своєї діяльності, в тому числі, для можливості захисту та охорони об’єктів, про що було зазначено вище.

Головними завданнями діяльності Батальйону є:

забезпечення громадського порядку при проведенні масових акцій НЛК та іншими громадськими організаціями;
забезпечення особистої безпеки активістів та керівництва НЛК та громадських організацій, спрямованих на протидію корупції та люстрацію;
захист об’єктів, щодо яких здійснюються спроби незаконного рейдерського захоплення;
захист порушених прав громадян України, який буде здійснюватися в рамках чинної Конституції та законодавства України.
Також учасники прес-конференції висвітлили ситуацію з прийняттям Верховною Радою України пролобійованого банківсько-колекторськими структурами законопроекту депутата Руслана Князевича «Про переведення кредитних зобов’язань з іноземної валюти в національну» (№ 4185а-2).

Учасники повідомили про те, що в результаті голосування у Верховній Раді України 3 липня був прийнятий закон «Про переведення кредитних зобов’язань з іноземної валюти в національну». Редакція прийнятого законопроекту в корні відрізняється від тексту іншого проекту закону, прийняття якого активно підтримувалося Народним Люстраційний Комітетом і його партнерами (громадськими організаціями, правозахисниками, юристами і суспільством в цілому), та який був вкрай необхідний для захисту інтересів мільйонів споживачів фінансових послуг, в першу чергу, позичальників, особливо тих, які мають проблеми з валютними кредитами.

Запропонований лобістом інтересів комерційних банків — депутатом Князевичем, та підтриманий законодавцями механізм переведення валютних кредитів у гривню задовольняє всіх банкірів, але не позичальників, в інтересах яких він нібито був прийнятий.

Учасники нагадали, що до парламенту практично одночасно було внесено чотири законопроекти, що стосуються реструктуризації валютних кредитів, але на жаль мільйонів українських позичальників народні депутати вирішили захистити кишені банкірів і колекторів, а не звичайних громадян.

Згідно законопроекту, який підтримувався НЛК, реструктуризація заборгованостей позичальників могла бути проведена по курсу 5,05 грн. за 1 долар США (на момент укладення договору), тепер же, згідно з прийнятим законопроекту Князевича, реструктуризація буде здійснюватися за курсом близько 12 грн. за 1 долар США, що є для боржників колосальним психологічним ударом. Такий «захист» клієнтів банківських установ з боку Парламенту б’є й по іміджу Президента Порошенка.

Підтриманий Радою законопроект Князевича в мінімальному обсязі ущемляє права банкірів, доводячи до абсурду сам сенс реструктуризації. Під дію прийнятого законопроекту потрапляє менше 5% позичальників, що мають валютні кредити, за період 2013 року.

У розробці проголосованого законопроекту № 4185а-2 брали участь НБУ і банківські асоціації. Законопроект отримав схвалення Мінфіну і враховує побажання МВФ, який на даний момент є ключовим кредитором України.

Банкіри вважають, що в разі прийняття законопроекту, який підтримував НЛК вони могли зазнати збитків у розмірі 15-20 млрд. грн. Але, заявляючи це, банкіри, м’яко кажучи, лукавлять. Невже Президент України перед європейським співтовариством і майданом зможе підписати закон, що заганяє мільйони українських громадян в «кредитну кабалу» до кінця життя?

Що ж таке «реструктуризація за Князевичем»? Відповідно до прийнятого законопроекту, право на реструктуризацію отримують позичальники, чий борг станом на 1 січня 2014 року становив менше 1 млн. грн., а прострочення або відсутні зовсім, або погашаються до реструктуризації. До того ж дана схема діє тільки для кредитів, виданих на покупку єдиної квартири для проживання позичальника. Конвертація в гривню проводиться за офіційним курсом на день реструктуризації. Кредитна ставка не змінюється. Розмір щомісячного платежу за реструктуризованим зобов’язанням не може перевищувати розмір місячного платежу по такому кредиту до його реструктуризації. Різниця між сумою зобов’язань у гривні за курсом НБУ на дату реструктуризації та сумою зобов’язань, переведених в гривню за курсом на 1 січня 2014 року, підлягає сплаті в останню чергу або прощається банком.

Але, незважаючи на деякі позитивні тенденції, «реструктуризація за Князевичем» практично не матиме наслідків для банків. Вимога про відсутність заборгованості на момент реструктуризації та обмеження сумою в 1 млн. грн. з урахуванням штрафів зведе кількість позичальників, що відповідають цим умовам, до 1% та менше, вважають учасники.

Підсумовуючи сказане, учасники повідомили про те, що вони вже звернулися до Президента України Петра Порошенка з вимогою не підписувати проголосований Верховною Радою України законопроект Князевича, бо його підписання та набуття чинності є передчасним, тому що практично не вирішує нагальних проблем переважної більшості позичальників .

Також підчас прес-конференції учасниками було висвітлено ситуацію з вирішення фінансової та іпотечної кризи в банківській сфері в європейських країнах (на прикладі Угорщини та Ісландії).

У зв’язку із світовою фінансовою кризою біля мільйона угорських родин, які масово брали валютні кредити, стали заручниками іпотечної кризи. Банки почали в однобічному порядку збільшувати ставки погашення кредитів у залежності від курсових коливань на валютному ринку. Дана ситуація призвела до того, що сотні тисяч угорських позичальників втратили можливість погашати свої кредитні забовязання та почали втрачати своє майно, яке банки відбирали за борги. Але вихід із даної ситуації було знайдено. У червні Верховний суд Угорщини розглянувши позов по одному із валютних кредитних договорів прийшов до висновку, що в даному договорі є цілий ряд положень які протирічуть законодавству. Суд визнав незаконними дії банків щодо збільшення ставки погашення кредитів у залежності від курсових коливань на валютному ринку. Суд постановив, що валютні кредити повинні погашатися в національній валюті за курсом до іноземної валюти станом на час отримання кредиту та поклав обов’язок доказування справедливості укладених кредитних угод на банківські установи, чим суттєво захистив інтереси позичальників.

Спираючись на рішення Верховного суду угорський парламент прийняв закон про компенсації, який не лише заборонив банкам видававшим валютні кредити змінювати відсоткові ставки та курс обміну з огляду на ринок а забовязав банки компенсувати усім позичальникам пов’язані із цим переплати, якщо договір було укладено на протязі останніх 10 років (після 1-го травня 2014 р., коли Угорщина вступила до Євросоюзу та гармонізувала своє законодавство із європейським).

Досвід Угорщини як й досвід Ісландії, позичальники приватних комерційних банків якої, у зв’язку із світовою фінансовою кризою, будучи підтримані власним урядом, відмовилися виплачувати борги приватних комерційних банків перед їх іноземними кредиторами, в тому числі й перед МВФ, показав що в ситуації коли уряд ставить інтереси власних громадян вище інтересів банківського капіталу економіка країни досить швидко оговтується від штучно створеної фінансової кризи а її громадяни стають заможнішими.

Ми впевнені, що новій владі варто взяти на озброєння досвід керівництва Угорщини та Ісландії та захистити від банківського свавілля 9 мілліонів користувачів фінансових послуг – позичальників та вкладників в Україні. Банківська та економічна системи Угорщини та Ісландії не рухнули, не рухнуть вони й в Україні, якщо керівництво держави в першу чергу буде думати про захист інтересів власних громадян а не іноземного капіталу.

Учасник прес-конференції, Адвокат Луговець, на прикладі резонансної справи відомого бізнесмена Сергія Пачковського, показав яким чином в комплексі «працює» злагоджена корумпована система «банкір-міліціонер-прокурор-суддя-нотариус»:

Сергієм Пачковським було ініційовано порушення кримінальної справи проти керівництва Експрес-Банку за фактом розкрадання коштів з його особистого рахунку з використанням підроблених довіреностей. Згідно численних висновків КНДІСЕ, підпіси Пачковського в 11-ти нотаріальних довіреностях, за якими знімалися кошти з його банківського були визнані підробними. У зв’язку з цим в рамках порушеної кримінальної справи С. Пачковського було визнаний потерпілим, але як працювала минула влада: заступник голови правління банку Олена Чулицька, з метою приховування шахрайської схеми розкрадання коштів з особистого рахунку Пачковського звернулася із заявою до міліції. В своїй заяві вона вказала що Пачковський нібито незаконно заволодів фінансовими коштами банку. Слід зазначити, що кримінальна справа відкрита за заявою Чулицкої було відкрита в день подачі даної заяви, заяву ж самого Пачковського, про розкрадання коштів з його рахунку, розглядали та перевіряли в міліції 3 тижні. Ось і приклад чистої води корупції.

Підставою для порушення відносно Пачковського кримінальної справи стало твердження Чулицкої про те, що договір про відкриття кредитної лінії Пачковського, був підписаний невідомо ким невідомо коли та невідомо де. Як віявилося в подальшому, зі слов Голови Правління Експрес-Банку пана Джуса, договір кредитної лінії, з которого шахраями знімалися кошти С. Пачковського, був підписаний з боку банку особисто ним (Джусом) та Пачковським безпосередньо в кабінеті Джуса, дотого ж в присутності О. Чулицкої та інших співробітників банку.

Здавалося б все зрозуміло, але ні. Зрозумівши, що відповідальність за наклеп ніхто не відміняв Чулицька «продавила» в міліції і прокуратурі «нові факти». Даним фактом стало, на думку Чулицкой, подача С. Пачковським, при оформленні договору кредитної лінії, підробленої довідки про доходи. Але при детальному вивченні даннях дане твердження було повністю нівельовано, у зв’язку з тим, що довідка на яку посилалася Чулицька була датована 2007 роком, а договір був підписаний в 2005 році. Адвокати С. Пачковського звернулися до Податкової і отримали підтвердження того що інформація про доходи, яка подавалася Пачковським до банку в 2005 році повністю відповідає дійсності. Незважаючи на це справу закрито не було, а нібито «ліпова» довідка про доходи із матеріалів справи взагалі зникла. 4 роки йде розслідування кримінальної справи про розкрадання коштів з рахунку Сергія Пачковського в Експрес-Банку. В ході адвокатських розслідувань стали відомі: прізвища нотаріусів, які підробляли довіреності, осіб які за підробленими довіреностями особисто отримували в банку кошти належні Пачковському, схеми за якими розмір кредитної лінії Пачковського без його відома було збільшено в декілька разів, було встановлено куди та кому йшли зняті кошти, але все це встановлено вході адвокатських розслідувань, результати яких корумповані банкірами міліціонери розслідувати не бажають.

Учасники прес-конференції запропонували конкретні кроки, які слід здійснити, щоб дійсно почати вирішувати проблеми мільйонів споживачів фінансових послуг в Україні, а саме:

Створення постійно діючої незалежної комісії з числа окремих депутатів, представників НБУ, громадськості, правоохоронних органів для перевірки законності видачі валютних кредитів, джерел надходження валютних коштів, за рахунок яких надано кредит (вважаємо, що банки тільки провели імітацію видачі валютних коштів, на справді по бухгалтерському обліку всіх банків проходить гривня, а не іноземна валюта).
Законодавчо доручити податковим органам перевірити банківські установи щодо сплати податку на прибуток по валютних кредитах в момент зростання курсу валюти у 2008-2009 та 2014 роках, а також у момент передачі (продажі) кредитного портфелю колекторам чи іншим компаніям з дисконтом.
Законодавчо зобов’язати податкові органи перевірити по кожному факту передачі боргу сплату новими кредиторами податку на прибуток, а також перевірити по кожному рішенню суду, яке виконано чи перебуває на виконанні, на предмет сплати по ньому стягувачем податків.
Заборонити законодавчо стягнення комісій, так званих винагород, страхових платежів тощо, під час видачі кредиту та його обслуговування. Усі стягнуті до цього платежі зарахувати позичальникам в сплату по тілу кредиту. Єдиною платою за користування кредиту є і має бути фіксована відсоткова ставка по всім кредитам, у тому числі і валютним.
Заборонити діяльність колекторських компаній на території України, для цього необхідно прийняти законопроект № 9379 «Про заборону надання колекторських послуг щодо фізичних осіб-боржників», зареєстрований 01.11.2011 року.
Прийняти закон, який би вводив кримінальну відповідальність за моральний тиск на особу (законопроект знаходиться у Верховній Раді України ще з 2009 року).
Прийняти запропонований народним депутатом Фурсіним І. Г. законопроект № 4091а «Про внесення змін до деяких законів України (щодо викупу предмета іпотеки)», тільки під цей закон мають попадати не тільки іпотекодавці, які не можуть платити валютні кредити, але й особи, що взяли кредит в гривнях але втратили джерело прибутку.
Зобов’язати банки проводити реструктуризацію та змінювати графік погашення кредиту, виходячи з реальних доходів позичальника незалежно від валюти фінансування.
Сплатити компенсацію або надати соціальне житло позичальникам, які втратили з 2008 по даний час іпотечне майно, яке було єдиним житлом позичальника, який отримав кредит у валюті.
Зобов’язати НБУ ввести типові кредитні договори, додаткові угоди і заборонити банкам змінювати істотні умови договорів.
Організатори прес-конференції:

Народний Люстраційний Комітет.
Українська Асоціація антиколекторів та правозахисників.
Міжнародний Антикорупційний Комітет.
Комітет Виборців України — Споживачів Фінансових Послуг.
Учасники прес-конференції:

Сергій Пачковський, співголова Української асоціації антиколекторів та правозахисників і Народного Люстраційного Комітету, член Союзу Юристів України.
Олександр Єланський, віце-президент клубу «Гермес».
Федір Олексюк, Голова Координаційної ради антиколекторів та правозахисників України «Ваша Надія», директор юридичного департаменту Міжнародного Антикорупційного Комітету, співголова Народного Люстраційний Комітету.
Олександр Луговець, адвокат з кримінальних справ, співголова Народного Люстраційний Комітету.
Андрій Доценко, голова ГО «Поліція громадської безпеки» (м. Одеса).
Ольга Андрєєва, координатор руху «Кредитний Майдан».
Дмитро Дугинов, адвокат з цивільного права, секретар Народного Люстраційний Комітету.
Сергій Янченко, голова Вінницької філії Народного Люстраційний Комітету.